Menu
Your Cart

E-Cigarette Terminology

Elektronik Sigara Terimleri

Herşeyin bir terminolojisi olduğu gibi e-sigaralarda da çeşitli terimler vardır. Bunlar e-sigara kültürünü oluşturur. Tıpkı sigarada duman altı tabiri olduğu gibi.

Elektronik Sigaralar kullanım özellikleri ve şekilleri itibari ile bu terimler değişir. Buna göre buradaki terimlere bakarak kendinize yakın bir model seçimi yapabilirsiniz. 

Atomizer

Atomizer elektronik sigaranın en önemli parçalarından birisidir. İçerisinde likit barındıran tank ve aynı zamanda bukatlaştırmaya yarayan atomizer başlığı vardır. Bu başlığın içerisinde satılmış elektro bobin ve pamuk bulunur. Lilitin muhafazası ve pamukla buluşmasını atomizer sağlar. Sizin için seçtiğimiz E-Sigara Atomizer çeşitleri

APV

Apv gelişmiş ve güçlü buhar üretimi için dizayn edilmiş ürünlere verilen isimdir. Değiştirilebilir voltaj ayarı ve pillere sahip bir teknolojisi vardır. Bu ürünler Duman şov için kullanılır. Sigarayı bırakmak isteyen kullanıcılar bu tip cihazlala ilgilenmemeliler. Nargile tutkunları içinde idealdir. 

APV

Apv gelişmiş ve güçlü buhar üretimi için dizayn edilmiş ürünlere verilen isimdir. Değiştirilebilir voltaj ayarı ve pillere sahip bir teknolojisi vardır. Bu ürünler Duman şov için kullanılır. Sigarayı bırakmak isteyen kullanıcılar bu tip cihazlala ilgilenmemeliler. Nargile tutkunları içinde idealdir. 

Auto Hava Kontrol  - Automatic


Elektronik sigaraların geneli bir düğmeye bassılarak çalışır. Bu düğmenin olmadığı modelleride vardı. Bu modellerde nefesinizi çekmeneizle atomizer devreye girer. Buna Auto Hava Kontrol denilir. Genelde mini e-sigaralarda bu sistem kullanılır. 

Coils - Başlık

Coil elektronik sigaranın atomizer başlıklarına denilir. Bu başlıkların içerisinde sarılmış bobin ve likitin beslediği pamuk veya fitil vardır. Bu başlıkların bazılarının bobinlerini ve fitillerini kendiniz değiştirebilirsiniz lakin bu biraz ustalık ister. Sizin için seçtiğimiz Coil, atmomizer başlıkları.

Cartridge - Kartuş

Elektronik sigaralarda kartuş iki tiptir. Likit tankı bazı modellerde atomizerden ayrıdır. Bu tanka sadece likit doldurulur. Bazı modellerde ise tankın içi likit dolu olarak gelir. Atomizer başlığına taktığınız zaman herhangi bir likit dolumuna gerek duymaz. Ego-T ve Eroll-C modelinde kartuş kullanılır. Elektronik Sigara Kartuş çeşitlerine bu linkten bakın..

Charger - Şarj Aleti

Elektronik Sigaraların bataryaları olduğundan şarj edilmeleri gerekir. Kaliteli bir şarj aleti cihazınızı uzun süre kullanmanıza yardımcı olur. Elektronik sigaranız için en uygun şarj cihazları için linke tıklayıın.

Cut Off -  Auto Kapatma 

Bazı elektronik sigaralar gerektiği zaman voltajı keser ve otomatik kapanır. 5 - 10 sn arası kontrol düğmesi başılı kalırsa kapanır. Tekrar açmak için kontrol düğmesine 5 defa seri şekilde basın. Bazı modellerde ise led ışık yanıp söner ve voltajı keser. 

Drip Tip

Elektronik sigaranın parçalarında biriside ağızlıktır. Bu ağızlığa Drip Tip denilir. Dirip tipin değişebilir olması kişisel kullanım önemlidir. Bu drip tipler son zamanlarda standart hale getirildi. Farklı atomizerlerin ağızlıkları birbirlerine uymaktadır. İçim zevkini değiştirir. Bazı modeller cam bazıları ise metaldir. Sizin için seçilen Drip Tip modelleri. 

eLiquid - E Likit

Elektronik sigaralar likit adı verilen sıvılar ile çalışır. Bu sıvılar size sigara hissi verecek nikotinli ve ya nikotinsiz belli bir ısımada buharlaşan sıvılardır. Bu sıvılar kalıcı koku bırakmaz ve dişleri sarartmaz. Elektronik Sigara Likit çeşitleri için linki takip edin. 

eGo Style - Ego Sistem

ego ülkemizde marka olarak bilinir ama değildir. Bir elektronik sigara vidalama standardıdır. Pil ve atomizerlerin birbiri ile uyumlu olmasıdır. Ego uyumlu modelleri için linke tıklayın. 

Flooding

Atomizer tankına fazla sıvı koyulduğunda söylenen terimdir. Bu durumda buhar üretmek için gerekli olan hava eksik kalacaktır. Düzeltmek için linki komple boşaltın ve temizleyin. Yeniden bolum yapın

LED

Elektronik sigaranın bataryasında bulunan ışıklar LED olarak tabir edilir.

mAh - Mili Amper Hours

Bataryanın gücü ile alakalı olan terimdir. batarya şarj olduğunda harcanacak enerji ile ne kadar zaman dayanacagının ölçü birimidir. Mah değeri yükseldikçe dayanıklılık artar. 

MOD

Profesyönel elektronik sigaralara verilen genel addır. Kişiselleştirilmiş bir üründür denilebilir. Yüksek batarya ve düşük ohm değerlerine sahip ürünlerdir. Sizin için seçilen Mod Cihazlar

PG (Propylene Glycol) Propilen Glikol

Propilen glikol gıda sanayisinde bir çok alanda kullanılan temel bir kimyasal bileşiktir. Sigaranın dumanında da bulunur. Duman yoğunluğunu artırır. Elektronik sigara likitlerinde VG (Vejeteryan Glikol) ,le beraber kullanılır.  bazı kişilerde alerjik etki yapabilir. 

PCC - Şarj Kutusu 

şarınabilir pil şarj kutusudur. Joyetech eRoll modeli ile ünlü oldu onun dışında en çok kullanılan minimal elektronik sigara modelinin şarj kutusudur. herhangi bir enerji kaynağına ihtiyaç duymadan pilinizi şarj etmenize olanak sağlar. Bu ürünler dışında powerbank ile elektronik sigaranızı şarj edebilirsiniz. Powerbank modelleri için linke tıklayın.  

Starter Kit - Başlangıç Seti 

ilk defa elektronik sigara kullanacaklar için tavsiye edilen setlerdir. Bu setler genellikle uygun fiyatlı ve kullanımı basit ürünlerdir. Linke tıklayarak bizim sitemizdeki Başlangıç Seti ürünleri inceleyebilirsiniz.

Thread Adapters - Vidalama Aparatı 

herhangi bir atomizer 510 dan egoya veya egodan 510 çevirme aparatına verilen isimdir. 

Vape - İçim 

İçim anına denilen isimdir vape. Mesela sigarada "bi fırt çekmek" tabiri ile aynıdır.  

Vaper -E-Sigara Kullanıcısı 

A person who vapes. A smoker smokes. A Vaper vapes.

Variable Wattage (VW) Değişen Watt 

Mod cihazlarda bulunan bu ayar watt değiştirilebilir anlamındadır. Atomizerineze göre ayarlamanız gerekmektedir.

Vent Holes -Hava Deliği 

Genelde mod atomizerlerde hava kontrol mekanizması vardır. Bu sayede içinize çekeceğiniz hava miktarını ayarlayabilirsiniz. Bu sizin isteğinize göre duman yoğunluğunuz ayarlamanıza yardımcı olur. Hava kontrollü atomizer çeşitleri. 

510

Elektronik sigaraların vidalama sistemleri farklı biçimdedir. Bunlardan birinin adıda 510'dur. Ego vidalamadan sonra çıkan 510 vidalama sistemi son zamanlarda profesyonel cihazlardaki vidalama sistemidir. Elektronik sigara 510 vidalama sistemine uygun ürünler için linke tıklayın. 

Batarya - Battery

Elektronik sigaralar enerjisini batarya kısmından alınır. Elektronik sigara bataryalarının içlerinde bildiğimiz şarj edilebilir pil vardır. Bu pilller genel olarak 300 - 400 defa şarj edilebilir. E-sigara batarya modellerine bu linkten bakabilirsiniz. 

Cartomizer - Kartomizer

Kartomizer - Cartomizer tüm atomizer sistemi tank ile beraber olan ilk elektronik sigaralarda kullanılan teknolojidir. Bazı modellerin içerisinde sümgerimsi bir yapı vardır. Dayanınlılığı atomizer başlıklarına göre daha fazladır lakin herhangi bir parçasını değiştiremezsiniz. Cartomizer modelleri için linki takip edin

Clearomizer

Clearomizer cartomizerlere göre tankları şeffaftır. Likit seviyesni görebilirsiniz. bazı modellerde Atomizer başlığı değişir. İçerisinde fitil ve bobin sarımı ile likti buhara çevirir. Sizin için seçtiğimiz Clearomizer modelleri. 

Clearomizer

Clearomizer cartomizerlere göre tankları şeffaftır. Likit seviyesni görebilirsiniz. bazı modellerde Atomizer başlığı değişir. İçerisinde fitil ve bobin sarımı ile likti buhara çevirir. Sizin için seçtiğimiz Clearomizer modelleri. 

Cut-Off - Auto Kapatma

Bazı elektronik sigaralar gerektiği zaman voltajı keser ve otomatik kapanır. 5 - 10 sn arası kontrol düğmesi başılı kalırsa kapanır. Tekrar açmak için kontrol düğmesine 5 defa seri şekilde basın. Bazı modellerde ise led ışık yanıp söner ve voltajı keser. 

Dripping

Elektronik sigaranın atomizer başlığının içerisine likit damlatılmasına Dripping denilir. 

E-Cig - E-Sigara 

Elektronik sigaraya verilen ismin kısaltmasıdır. Elektronik Sigara modellerini linkten inceleyebilirsiniz.

Electronic Cigarette

Often referred to as an E-Cigarette or E-Cig, this is the common term for a device that heats up an eLiquid solution of nicotine, propylene glycol and/or vegetable glycol, turning the liquid into vapor and providing a safer alternative to traditional tobacco cigarettes.

Heads - Başlık 

Coil dediğimiz terimle aynı manayı taşır. Head (Başlık) elektronik sigaranın atomizer başlıklarına denilir. Bu başlıkların içerisinde sarılmış bobin ve likitin beslediği pamuk veya fitil vardır. Bu başlıkların bazılarının bobinlerini ve fitillerini kendiniz değiştirebilirsiniz lakin bu biraz ustalık ister. Sizin için seçtiğimiz Head, atmomizer başlıkları.

Low Resistance (LR) Düşük Rezistans 

Düşük rezistanslı atomizelerdir. Ohm derecesi düşüktür. Düşük rezistans hızlı ve daha çabuk buhar üretir. Sizin için seçilen. Düşük Rezistanlı Low Resistance

MG - Miligram

Likitlerin içinde bulunan nikotin oranına verilen addır.  örnek olarak 10ml likitde 0,9 nikotin varsa bu %09 nikotin var anlamındadır.  genel itibari likitlerde 0mg, 06mg, 09mg, 12mg, 16mg, 18mg ve 24mg olarak nikotin oranları olur. 

Ohm

Elektriğin direnç ölçüsüne verilen addır. Bobin sarımına göre numaralandırılır. Ohm rakamsal olarak düştükçe duman yoğunluğu fazlalaşır.  

Passthrough (Passthru)

Usb aparatının Ego uc ile birleştirilmesi ile bataryayı devreden çıkarıp direk olarak enerjinin usb portundan alınmasıdır. Bu şekilde yapılacakcihazları iyi bir elektronik bilgisine sahip kişilerin kontrolunden geçmesi sağlıklı olacaktır. Fazla enerji atomizerinizin patlamasına sepep olabilir.

PVs

Elektronik sigaralarda bulunan ve atomizerin aktif olması için pil üzerindeki pile denilen tabire PVs denilir. 

RBA

Rba Mod elektronik sigaralarda bobini değişebilen elektronik sigaraların hazır sarılmış tellerine verilen isimdir. Belli bir sarım şekline sahip olan bu tellerin kalınlığı ve sarım adedi önemlikir. 

Tank - Tanks

Elektronik sigarada likit doldurulan yere verilen genel isim tanktır. Likit tanklarının içerisinde atomizer başlığı veya bobin sarımı olur. Sizin için seçilen likit tankları

Throat Hit (TH) - Boğaza Vurum

Elektronik sigaranın boğaza vurum hissine verilen isimdir. Sıfır nikotinlilerde bu çok azdır. 

Variable Voltage (VV)

Bataryanızda değişen volt ayarıdır ve bunu kontrol etmenizi sağlar. genel olarak 3.0volts ile 6.0 volts arası bir güçte çalışır.

VG (Vegetable Glycerin) Vejeteryan Glikol

Elektronik sigara likitlerinde kullanılan bir glikol türüdür. Hindistan ceisi ve hurma gibi bitkisel yağlardan imal edilir. Renksiz ve berraktır. Buhar elektronik sigaralarda buhar üretimi için gereklidir.

Fitil - Wick

Elektronik sigara atomizerlerinde pamuk yerine kullanılan iptir. Bu ip sıradan iplerden farklı olarak geç yanar ve pamuk oranı fazladır.